Rok skla 2022

Organizace spojených národů schválila rok 2022 jako Mezinárodní rok skla. (CZ/EN)

Mezinárodní komise pro sklo (ICG), Společenství sklářských asociací (CGA) a ICOM-Glass propagují rok 2022 jako Mezinárodní rok skla, aby zdůraznily jeho vědeckou, ekonomickou a kulturní roli a oslavily různá výročí. Sklo podporuje mnoho životně důležitých technologií, usnadňuje udržitelnost a „zelený svět” a obohacuje naše životy, ale často zůstává nepovšimnuto.

V rámci mezinárodního roku skla 2022 bude po celem světě probíhat řada aktivit. Budou se konat kongresy a semináře, průmyslové veletrhy, umělecké výstavy. Národní organizace se zaměří na reklamu, sdílení osvědčených postupů a poskytování podpůrného prostředí. Řídící výbor složený z jednotlivých zástupců bude spolupracovat s národními institucemi, bude prosazovat ty nejlepší nápady a snažit se prosazovat jejich dopady.

Na základě webové stránky (www.iyog2022.org) a skupiny LinkedIn International Year of Glass 2022 bude navržen rámec pro záznam, vývoj a sdílení nápadů v celém sklářském světě.

Aktuálně jsou naplánovány zahajovací konference v Ženevě, kongres ICG v Berlíně, Glass Expo v Číně a kongresy umění/historie v Egyptě, USA a Evropě. Do tisku půjdou vyhrazená čísla mezinárodních časopisů, plánují se výstavy v muzeích, veřejných i soukromých sbírkách skla a připravují se vzdělávací materiály k volnému šíření.

Španělská rada pro výzkum (CSIC) se zavázala vydat oslavnou knihu a organizovat výstavy. Anglická a španělská verze výstavních materiálů bude nabídnuta všem podpůrným zemím s možností překladu.


Přehled akcí ke stažení

asociace je členem:

Svaz průmyslu a dopravy ČR Glass Alliance Europe

Partneři:

Česká sklářská společnost Cerame Unie Svaz výrobců skla a bižuterie Odborný časopis pro průmyslu skla, keramiky a bižuterie