Výrobci keramiky v ČR

Prvopočátek výroby keramiky byl vázán na ložiska surovin. Postupně se výroba specializovala a některé výroby se přenesly na místo spotřeby. V současné době je výroba umístěna v řadě míst po celé ČR.

Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR

Cihlářská výroba
V České republice je cca 30 výroben v místě ložiska surovin. Mezi největší výrobny patří cihelny v Týně nad Vltavou, Hostomicích, Novosedlech (tyto výrobny jsou součástí společnosti Wienerberger, a.s.) a Cihelna Hevlín (společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.). Do skupiny cihlářské výroby patří i střešní krytina, kterou vyrábí společnost TONDACH Česká republika, s.r.o.


Žárovzdorné výrobky
Výrobci tohoto sortimentu jsou společnosti P-D Refractories CZ, a.s., Velké Opatovice, SEEIF Ceramic a.s., Rájec-Jestřebí, Silike C.S s.r.o., Děčín, ZEOLIT s.r.o., Kladno, ŽÁROHMOTY s.r.o., Třemošná.

Hrubá kamenina
Sortiment této skupiny vyrábí PKZ Keramika Poštorná a.s., P-D Refractories CZ, a.s., Velké Opatovice, SEEIF Ceramic a.s., Rájec-Jestřebí, Keramika Letovice, s.r.o., Keramika Krumvíř, s.r.o. a další.

Keramické obklady a dlažby
Sortiment této skupiny vyrábí Lasselsberger s.r.o. Plzeň (závody Horní Bříza, Chlumčany, Rakovník), Natural keramika s.r.o., Jevíčko a ZEOLIT a.s., Kladno.

Užitková keramika
Výrobou užitkové keramiky se zabývá po celém území České republiky velké množství malých dílen nebo jednotlivců.

Sanitární keramika
Sortiment sanitární keramiky vyrábí v České republice pouze dvě společnosti LAUFEN CZ, s.r.o., člen skupiny Roca, (závody Bechyně, Znojmo) a Ideal Standard s.r.o., Teplice.

Užitkový porcelán
Sortiment užitkového porcelánu zahrnuje výrobky určené pro běžné denní použití až po výrobky luxusní - jako jsou např. luxusní užitkový porcelán, užitkový a ozdobný porcelán růžový, cibulový, figurální porcelán.

Užitkový porcelán vyrábí společnosti G-Benedikt, s.r.o., Karlovy Vary, Český porcelán, a.s., Dubí, THUN 1794, a.s. (bývalý Karlovarský porcelán, a.s.), Starorolský porcelán Moritz Zdekauer, a.s., Karlovy Vary - Stará Role, HAAS & CZJZEK, s.r.o., Horní Slavkov a LEANDER Porcelán Loučky, s.r.o., Nové Sedlo.

Technický porcelán a keramika
Výrobci technického porcelánu jsou Elektroporcelán Louny, a.s. se sortimentem izolátorů pro energetiku, Jizerská porcelánka, s.r.o., Desná v Jizerských horách, která vyrábí laboratorní porcelán a porcelánové trubice.

Z výrobců technické keramiky lze jmenovat společnost TECHNICKÁ KERAMIKA, a.s., Hradec Králové vyrábějící oxidovou technickou keramiku pro elektrotechnický průmysl, strojírenství, chemický průmysl atd., KERAMTECH, spol. s r.o., Žacléř vyrábějící slévárenskou keramiku a technický porcelán , BRISK TÁBOR, a.s. vyrábějící zapalovací a žhavicí svíčky pro spalovací motory a technickou keramiku, dále HOB CerTec, s.r.o., Horní Bříza, Saint-Gobain Advanced Ceramics, s.r.o., Turnov, STEATIT, s.r.o. a Klenčí pod Čechovem.

Hlinitokřemičitá vlákna odolná proti vyšším teplotám a z nich vyráběné izolační vláknové výrobky značky SIBRAL (vata, rohože, tvarovky, desky), které jsou používané zvláště v konstrukci tepelných spotřebičů, produkuje UNIFRAX, s. r.o., Dubí u Teplic.

Výrobky z taveného čediče (otěruvzdorné a žárovzdorné materiály značky EUROR) otěruvzdorné potrubí a průmyslové a interiérové dlažby vyrábí podnik EUTIT, s.r.o., Stará Voda. Společnost je jediným světovým výrobcem interiérové čedičové dlažby.

 

Text byl zpracován Silikátovým svazem

 

Použité fotografie
Silikátový svaz
LAUFEN CZ s.r.o.
Lasselsberger, a.s.
EUTIT, s.r.o.
Keramika - Vojtíškovi

 

asociace je členem:

Svaz průmyslu a dopravy ČR Glass Alliance Europe

Partneři:

Česká sklářská společnost Cerame Unie Svaz výrobců skla a bižuterie Odborný časopis pro průmyslu skla, keramiky a bižuterie