Vzpomínka na prvního prezidenta Asociace: Dr. Štěpán Popovič

Vzpomínka na prvního prezidenta Asociace: Dr. Štěpán Popovič

Ve věku třiasedmdesát let ve čtvrtek 13. června 2019 zemřel jeden ze zakladatelů Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR a její první prezident (1990 – 1992) Dr. Ing. Štěpán Popovič, CSc. Bývalý dlouholetý ředitel teplických skláren. Rodák z Ústí nad Labem (narozen 28. prosince 1945) vystudoval libereckou Vysokou školu strojní a textilní. Celý profesní život poté spojil se sklářským průmyslem. 

Koncem 70. let se stal ředitelem závodu na výrobu izolací v Dubí, poté vedl podniky Sklotas nebo Obas. Nejznámější je Popovičovo působení v teplickém podniku Sklo Union, kde se stal ředitelem v roce 1989 a který přivedl nejprve do rukou belgické firmy Glaverbel a později se podílel na prodeji Glaverbelu japonskému gigantu AGC.

Vzpomínka Ing. Petra Mazzoliniho, prezidenta Asociace: “Štěpán, jak jsme ho všichni oslovovali, nás svojí vůlí neustále hnal dopředu. Nikdy se nespokojil s druhým místem, nebo druhořadou rolí, či dokonce pouhým přihlížení. Pořád hledal nějaké výzvy, byl ctižádostivý a soutěživý. Vždycky chtěl být leader a to v čemkoliv, na co ve svém životě dosáhl.  A jemu se to opravdu dařilo. Pod jeho vedením se „věci děly“ nějak rychleji a přímočařeji,  než je to obvyklé.“

Popovič patřil k zákládajícím členům Svazu průmyslu a dopravy ČR a také byl jeho prezidentem. Štěpána jako kolegu jsem znal už  z působení na vysoké škole v Liberci.  Vždy hledal racionální cestu  řešení  situace.  Když jsme ho zvolili prezidentem Asociace sklářského a keramického průmyslu, hledal se na sněmu Svazu průmyslu nový kandidát na prezidenta Svazu.  Štěpán se mně zeptal ?  Mám do toho jít? Moje odpověď byla: Proč se ptáš, vždyť to k Tobě patří, tak jako ke sklářskému průmyslu“, vzpomíná  Ing. Jaroslav  Seifrt, spoluzakládající  člen Asociace.  

Jeho kvality jako schopného manažera uznal i český stát, když ho 28. října 2016 prezident Miloš Zeman vyznamenal Medailí Za zásluhy.

Rozloučeni s panem Štěpánem Popovičem se uskuteční formou zádušní mše dne 12. 7. 2019 v 11,00 h. v kostele  svatého Jana Křtitele v Teplicích (Zámecké nám. 9).

asociace je členem:

Svaz průmyslu a dopravy ČR Glass Alliance Europe

Partneři:

Česká sklářská společnost Cerame Unie Svaz výrobců skla a bižuterie Odborný časopis pro průmyslu skla, keramiky a bižuterie