Muzeum skla a bižuterie mezi TOP evropskými muzei

Muzeum skla a bižuterie mezi TOP evropskými muzei

1. - 4. května se v portugalském Portimao konala mezinárodní konference k soutěži o cenu Evropské muzeum roku 2024 (EMYA), které se zúčastnili i zástupci Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, jelikož se muzeum dostalo do užšího výběru.

Na žádnou z cen muzeum neaspirovalo, velkým úspěchem byla již samotná užší nominace. Pohled na muzea se výrazně změnil, stávají se stále více komunitními a vzdělávacími centry, jejich činnost už se neposuzuje prioritně podle péče o sbírky (někteří ocenění dokonce ani žádné nemají) a jejich prezentaci, ale stále více se oceňuje plnění společenské poptávky. Posuzují se podle kritérií jako sociální rovnost, inkluze, udržitelnost, spolupráce s komunitou, zejména tou místní, nejlépe národnostní menšinou, řeší se rovněž neokolonialismus. Členka mezinárodní komise, která Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou po své osobní návštěvě do užší nominace prosadila, ocenila hlavně mimořádnou šíři aktivit muzea.


Fotoalbum

asociace je členem:

Svaz průmyslu a dopravy ČR Glass Alliance Europe

Partneři:

Česká sklářská společnost Cerame Unie Svaz výrobců skla a bižuterie Odborný časopis pro průmyslu skla, keramiky a bižuterie