KVIFF 2024 - Křišťálové glóby mění svou velikost

KVIFF 2024 - Křišťálové glóby mění svou velikost

Sklárna Moser je již od roku 2000 hrdým dodavatelem Křišťálových glóbů, hlavních cen Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Nyní, poprvé po 24 letech, prošly změnou – a to, co se jejich velikosti týče. Ruční výroba křišťálových glóbů, které soška drží, vyžaduje mistrovské zkušenosti a um těch nejlepších sklářů z Moseru. Musí mít přesný průměr, aby perfektně sedly do náruče sošky. Důležitá je také práce brusiče, který je opracuje do dokonalého tvaru a pomocí speciální hmoty ukotví k sošce.

„Pro letošní a následující ročníky jsme se rozhodli pro menší úpravy našich festivalových cen, ale je třeba zdůraznit, že nejde o zásadní změnu podoby, po dohodě s autorem jsme pouze upravili velikost a váhu sochy. I v nové podobě budou mít naše festivalové ceny stejnou symbolickou váhu,“ říká prezident MFF KV Jiří Bartoška.

„Festivalové sošky jsme zmenšili o 7,5 cm, průměr křišťálové koule o 2,4 cm a na váze jsme jim ubrali 1,8 kg,“ dodává Pavel Mencl, generální ředitel sklárny Moser. Připomeňme, že Křišťálový glóbus si z Karlových Varů odnesla řada významných osobností – mj. Robert Redford, Susan Sarandon, Michael Douglas, Helen Mirren, Miloš Forman, Oliver Stone. Nová soška je vysoká 34,5 cm a váží 2,6 kg.

Hlavní hrdinka festivalových znělek

Jedna z nejkrásnějších filmových cen má podobu dívky pohrávající si s křišťálovým glóbem. Objímá ho, drží ho, ale on ji zároveň povznáší. „Díky tomu evokuje radost a euforii,“ říká Tono Stano, podle jehož návrhu v roce 2000 cena vznikla. „Nejdříve jsem si udělal nákresy, následně jsem zorganizoval focení a podle snímků pak vytvořil 3D model,“ popisuje proces jejího vzniku umělec. Své tělesné křivky sošce propůjčila modelka Ema Černáková. Aby Tono Stano dosáhl ideálního tvaru, nahou modelku pověsil za nohy na provaze hlavou dolů. „Chtěl jsem vytvořit adekvátní figuru ženského těla,“ vysvětluje. Ema Černáková se smíchem vzpomíná: „Během focení jsem měla opravdu svázané nohy, byla jsem pověšená hlavou dolů, válela se po gymnastickém míči a někdo mě vytahoval do výšky.“ Výsledné dílo svým vzhledem evokuje secesi a styl art deco, tedy dobu spojenou s počátky kinematografie. Soška se stala nejen symbolem festivalu, ale také hlavní hrdinkou jeho proslulých znělek. Co vše s ní lze podniknout, už předvedla ve vtipných filmových mikropříbězích řada jejích držitelů – mj. herci a režiséři Danny DeVito, Andy Garcia, Jude Law, Helen Mirren, John Malkovich, Mel Gibson, Zdeněk Svěrák, Miloš Forman, Věra Chytilová nebo Jiří Menzel.

Oslava mistrovství

Mezinárodní filmový festival a sklárna Moser jsou neodmyslitelně spojeny s Karlovými Vary. Jejich vzájemná spolupráce je tak naprosto přirozená, navíc oběma jde o totéž – o mistrovství, um i kreativitu a o šíření dobrého jména České republiky ve světě.

Více informací k dispozici ZDE.

asociace je členem:

Svaz průmyslu a dopravy ČR Glass Alliance Europe

Partneři:

Česká sklářská společnost Cerame Unie Svaz výrobců skla a bižuterie Odborný časopis pro průmyslu skla, keramiky a bižuterie