Porcelánové slavnosti se konají v Karlových Varech již více než 20 let (v letošním roce probíhá již 24. ročník) - každoročně ve dvou termínech. V rámci Zahájení lázeňské sezóny vždy první květnový víkend, podruhé pak v prvním zářijovém víkendu spolu s konáním Karlovarského folklorního festivalu.
Karlovarský region je především proslulý svým lázeňstvím. Na území kraje se nachází nejen naše nejznámější lázně Karlovy Vary, ale i Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Lázně Kynžvart a Jáchymov. Spolu s léčivými prameny je kraj bohatý i na přírodní minerální vody, z nichž nejznámější je Mattoni. V souvislosti s lázeňstvím jsou také velice známé lázeňské oplatky, které si jako sladkou pochoutku zamilovali nejen místní obyvatelé, ale především lázeňští hosté z celého světa. Karlovy Vary kromě toho prosluly ještě bylinným likérem Becherovka a uměním sklářů a keramiků. Region je velmi známý výrobou porcelánu a to již od roku 1794. Porcelán a sklo je artiklem, který se po dlouhá staletí vyváží do celého světa.
Další velmi významnou komoditou našeho regionu je kaolin - zásadní surovina při výrobě porcelánu. První těžba kaolinu v našem kraji se datuje již k 18. století, kdy byl kaolin získáván a zpracováván jednoduchou technikou, přičemž prvotním účelem byla právě výroba porcelánu na Karlovarsku. V dalším století se těžená plocha dále rozšiřovala, působilo zde několik menších rodinných firem a kaolin se vyvážel zejména do Rakouska či Německa. V roce 1924 byl kaolin Sedlec Ia prohlášen mezinárodním standardem na kaolinové konferenci v Kodani.
Porcelánové slavnosti všeobecně
Právě z důvodu tradice výroby porcelánu nejen v regionu, ale zejména také poblíž města Karlovy Vary přišla společnost Thun 1794 a.s. s myšlenkou uspořádat ve městě přehlídku tohoto tradičního řemesla, které zde ještě v dnešní době zaměstnává více jak 1.000 lidí.
Důvodem je nejen ukázka samotných výrobků, které se zde v jednotlivých porcelánkách vyrábějí, ale také snaha ukázat, jak náročné, ale krásné je to řemeslo. V dnešní době je pro mnoho mladých lidí snaha naučit se dobrému řemeslu odsouvána na vedlejší kolej. Díky současnému trendu a vývoji chybí kvalitní řemeslníci, kteří by tradici převzali a měli tak snahu zachovat ji pro nastávající generace. Dvakrát ročně se tu proto prezentují nejznámější porcelánky regionu se svým sortimentem. V rámci setkání dochází také k prezentaci výrobků místní keramické školy, která se tak snaží ukázat, co je možné se v rámci jejího absolvování naučit. Je tak možné dát inspiraci mladým lidem, při jejich rozhodování o dalším vzdělávání. Význam celé akce tak nabývá dalších širších rozměrů a možností.
Porcelánové slavnosti ve spojení s Grandhotelem Pupp a sklárnou Moser
Jarní porcelánové slavnosti se v roce 2019 konají v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech v termínu 3. - 5. května 2019, podzimní porcelánové slavnosti pak v termínu 6. - 8. září 2019. Záměr pro volbu místa konání je zejména díky proslulosti hotelu a zájmu mnoha klientů jej navštívit. Již z minulosti se toto spojení velmi osvědčilo. Ve spolupráci se sklárnou Moser a.s. porcelánka Thun 1794 a.s. prezentuje v Slavnostním sále tohoto věhlasného karlovarského hotelu na výstavě "Prostřené stoly" svoji současnou produkci užitkového porcelánu vkusně doplněnou soubory nápojového skla sklárny Moser. Návštěvník zde může čerpat inspiraci pro vlastní aranžmá prostřené tabule ve svém domácím prostředí. Výstava je pro návštěvníky slavností přístupná zdarma. V 25 prodejních stáncích je nabízen porcelán regionálních porcelánek (Thun 1794 a.s., Thun Studio, Rudolf Kämpf Loučky, Český porcelán Dubí a Duchcov, Hotelový porcelán G-Benedikt), ale taktéž sklo ze sklárny Moser za mimořádně zvýhodněné ceny. Po celý víkend je pro návštěvníky připraven doprovodný program v podobě živé hudby, bohatého občerstvení a Porcelánové školičky pro děti. Zde si mohou děti vyrobit svůj vlastní hrneček, který je na místě vypálen a poté si ho děti odnesou domů.
Záštitu nad Porcelánovými slavnostmi převzala agentura CzechTourism v rámci projektu Kudy z nudy.
Zejména díky propagaci, kterou akci věnují společnosti Thun a Moser a především dlouholeté tradici navštíví porcelánové slavnosti každoročně tisíce lidí. Porcelánové slavnosti se řadí mezi plnohodnotné kulturní akce v Karlovarském kraji a těší se mimořádné oblibě mezi Karlovaráky či lázeňskými hosty našeho města.
Spolupráce v příhraničí
V rámci projektu regionálního sdružení Euregio Egrensis nazvaného Porcelán v česko bavorském příhraničí jsou Porcelánové slavnosti již druhým rokem součástí výše jmenovaného projektu. V letošním roce je projekt zaměřen na Historii porcelánu a porcelánových značek v česko-bavorském příhraničí a toto téma je zohledněno především na zmiňované výstavě "Prostřené stoly".