Výrobci skla, keramiky a porcelánu si připomínají významná výročí

Huť František - Sázava - Valná Hromada

Sklářský a keramický průmysl je tradičním odvětvím zpracovatelského průmyslu České republiky. Právě zástupci Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR se na konci května setkali na valné hromadě v Centru sklářského umění v Sázavě.  

Ing. Petr Mazzolini, prezident Asociace uvedl: „V současné době je hospodářská situace v našich firmách pozitivní, odvětví stále roste a příznivý vývoj očekáváme i v dalším období. Jednou z nejzávažnějších výzev dneška je pro firmy hledání kvalifikovaných zaměstnanců. Počet zaměstnanců firem v odvětví se i v roce 2016 mírně zvyšoval a jejich potřeba je stále aktuální.“  

Tradice českého skla a keramiky se letos odráží v mnoha výročích, které si připomínají české firmy. Za všechny můžeme jmenovat sklárnu Moser, a.s., která slaví v letošním roce 160 let od svého vzniku. K příležitosti významného jubilea sklárny vznikla výroční kolekce inspirovaná historickým dědictvím manufaktury a současně moderní a svěží design pod taktovkou významných designérů. 170. výročí zahájení výroby skla na severu Čech v Desné slaví sklárna Preciosa Ornela, a.s., která je známá především pro výrobu všech druhů skleněných perliček a perlí, technologicky i vzhledově jedinečných skleněných bižuterních komponentů. Další významné výročí – 180 let od založení slaví také sklárny Kavalierglass, a.s. ve středočeské Sázavě, jakožto český výrobce varného (boritokřemičitého) skla. Právě zde, za účasti zástupců výrobců skla, keramiky a porcelánu, proběhlo na valné hromadě Asociace zhodnocení uplynulého roku a diskuze o směřování v následujícím období.

Současný stav sklářského a keramického průmyslu v České republice je stabilní a meziročně již několik let roste, což dokazují i předběžná data za rok 2016. Údaje potvrzují růst tržeb, objemu výroby i počtu zaměstnanců v odvětí.


Soubory ke stažení

asociace je členem:

Svaz průmyslu a dopravy ČR Glass Alliance Europe

Partneři:

Česká sklářská společnost Cerame Unie Svaz výrobců skla a bižuterie Odborný časopis pro průmyslu skla, keramiky a bižuterie