Na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu se pod záštitou ministra Lukáše Vlčka 20. března 2025 uskutečnil historicky první ročník odborné konference věnované sklářskému a keramickému průmyslu a řemeslu. Organizátorem byla Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR (ASKP ČR), která na akci přivedla více než stovku vrcholových představitelů firem, odborníků, zástupců veřejných institucí i škol, aby společně řešili aktuální výzvy i budoucí směřování odvětví.
Konferenci zahájil prezident ASKP ČR Petr Mazzolini, který ve svém úvodním slovu zdůraznil důležitost udržitelnosti, inovací a spolupráce mezi průmyslem, akademickou sférou a státní správou:
"České sklo a keramika mají světový věhlas, ale čelí výzvám, které nelze ignorovat – od energetické náročnosti výroby přes nekalou konkurenci ze zemí mimo EU až po nutnost modernizace. Pokud chceme zachovat nejen tradici, ale i konkurenceschopnost, musíme společně hledat řešení. Tato konference je prvním krokem k budoucnosti našeho odvětví."
Následovala vystoupení významných hostů, včetně ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka, vrchního ředitele sekce hospodářské Eduarda Muřického a vrchního ředitele sekce energetiky Reného Neděly.
Klíčová témata a diskuse
Jedním z hlavních témat byla podpora exportu. Zuzana Jesenská (CzechTrade), Tomáš Karlík (MPO) a Jan Dubec (EGAP) představili možnosti rozšíření českého sklářství a keramiky na zahraniční trhy a opatření k ochraně domácích výrobců.
Energetika patřila k nejdiskutovanějším otázkám. Michal Macenauer (EGÚ Brno) analyzoval dopady rostoucích cen energií, zatímco René Neděla (MPO) představil vládní strategie na podporu energeticky náročných odvětví. Ochranu řemesla a výrobců řešily Milada Valečková (Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou) a Iva Koutná (ÚPV), které upozornily na nutnost legislativní ochrany tradiční výroby před levným dovozem a nelegální konkurencí.
Významnou součástí konference byly také diskusní panely. O trendech v designu a budoucnosti sklářského a keramického umění debatovali Milan Pekař (MP Studio), Marcel Mochal (Studio LLEV), Ladislav Šilhán (CRYSTALEX CZ) a David Ševčík (AJETO GLASSWORKS & TAVERN). Zaměřili se na spojení tradičního řemesla s moderními trendy a udržení českého designu na světové úrovni. Další diskuse se věnovala technologickým inovacím ve výrobě. Richard Burian (Teplotechna-Prima), Vlastimil Hotař (TU Liberec), Tomáš Stloukal (Preciosa Ornela) a Jiří Pilný (AGC Flat Glass Czech) diskutovali o nových materiálech, digitalizaci a automatizaci, které mohou zvýšit efektivitu i kvalitu produkce.
Na závěr odborníci rozebírali dlouhodobé směřování odvětví. Ondřej Gedeon (Česká sklářská společnost), Milan Kucharčík (Vetropack Moravia Glass), David Kelich (AGC Flat Glass Czech), Lucie Karlová (PRECIOSA LIGHTING), Ladislav Dvořák (LAUFEN CZ) a Jan Brázda (Knauf Insulation CZ) představili vize budoucnosti českého skla a keramiky s důrazem na inovace, udržitelnost a spolupráci mezi firmami, školami a výzkumnými institucemi.
Konference potvrdila, že české sklo a keramika mají nejen bohatou tradici, ale i jasnou vizi pro 21. století.