Přes pokles tržeb stojí skláři a keramici před novými výzvami

(zleva) Eduard Muřický, vrchní ředitel sekce hospodářské MPO, Petr Mazzolini, prezident ASKP, Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade

Globální hospodářský růst je nadále limitován restriktivní měnovou politikou a zvýšenou geopolitickou nestabilitou. Mezinárodní obchod brzdí logistické problémy dané probíhajícími ozbrojenými konflikty a s tím spojené prodlužování dodavatelských lhůt. Hospodářský růst v eurozóně bude i letos nevýrazný. Pro vývoj sklářského a keramického průmyslu jsou výše uvedené skutečnosti významnou zprávou, která přináší nejistotu do dalších měsíců. 

S tím jsou spojené zvýšené náklady se všemi vstupy do výroby, obchodu, logistiky a stále rostoucí mzdové náklady. Zvyšující se náklady je potřeba promítat do ceny finálních produktů a ty jsou díky tomu trhem hůř akceptovatelné. Svoji roli hrají i měnící se preference zákazníků. Proexportní orientace a závislost na celé řadě navazujících průmyslových odvětví, pro které dodává své výrobky, činí sklářský a keramický průmysl velmi zranitelným. Důležitý bude nejen vývoj domácí poptávky, ale i budoucí ekonomický vývoj zejména v Evropě, spojený nejen s vývojem cen energií, ale i vojenskými konflikty, které májí na situaci na trhu dopad. Největším vývozním teritoriem českého sklářského a keramického průmyslu je Evropa.

Zástupci sklářského a keramického průmyslu ČR se na začátku září tradičně setkali na X. Setkání sklářů a keramiků v Doksech, Kamenickém Šenově, Novém Boru a České Lípě. Na akci určené pro vlastníky, klíčové manažery, technické odborníky, akademiky i pedagogické pracovníky, zkrátka pro všechny zástupce a příznivce výroby a zpracování skla, keramiky, porcelánu a bižuterie v České republice.  Společně zhodnotili vývoj odvětví, nové výzvy pro další období s důrazem na energie a klima. Setkání se zúčastnilo přes 160 zástupců firem a akademické sféry, včetně jejich obchodních partnerů.

Ing. Petr Mazzolini, prezident Asociace, který zahajoval Setkání, shrnul vývoj odvětví v České republice i Evropské unii. „Rok 2023 je úspěšně za námi. Přežili jsme další období spojené s energetickou nadvládou. Trh s energiemi se v závěru roku začal stabilizovat a obavy z nedostatku se zmenšily. Bohužel, naše vláda nám hodila klacek pod nohy a zrušila daňovou výjimku pro mineralogické procesy, která snížila naši konkurenceschopnost v Evropě. Sklářství a keramika se stávají zlobivým klukem v dnešní vybrané společnosti. Jsme velkými znečišťovateli ovzduší, potřebujeme zemní plyn, a zanecháváme za sebou stopy skleníkových plynů. Co naše výrobky lidem, rodinám i společnosti přinášejí? Mnoho dobrého! Dennodenně nám usnadňují život, tvoří domácí pohodu, přinášejí světlo, krásu, jsou užitečné i praktické, velmi významně pomáhají jiným spořit, snižovat spotřebu energie v budovách o potažmo emisí CO2. Je to snad málo? Sklenice, hrníček, láhev, talíř… od dětství se potkáváme. Koupelna, kuchyně, okno, střecha, auto, dům,… jsme prostě všude. Sklo, keramika, porcelán jsou potřebné, moderní a k životnímu prostředí přátelské materiály. Svými vlastnostmi zapadají i do dnešní doby a doplňují potřeby současné společnosti. To není málo.“

Rok 2023 z pohledu odvětví skla a keramiky (firmy nad 50 zaměstnanců)

Asociace vydala novou Výroční zprávu sklářského a keramického průmyslu ČR za rok 2023. Ve zprávě najdete aktuální data pro jednotlivé výrobní obory i za celé odvětví (tržby, počet zaměstnanců, export, import atd.). Ke stažení je k dispozici na stránkách askpcr.cz/pro-media/vyrocni-zpravy.


Soubory ke stažení

asociace je členem:

Svaz průmyslu a dopravy ČR Glass Alliance Europe

Partneři:

Česká sklářská společnost Cerame Unie Svaz výrobců skla a bižuterie Odborný časopis pro průmyslu skla, keramiky a bižuterie