Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola, Nový Bor

Výrobce a zušlechťovatel skla - tříleté učební studium denní
Výtvarné zpracování skla - čtyřleté maturitní denní studium denní
Design interiéru - čtyřleté maturitní studium denní
Gymnázium všeobecné - čtyřleté maturitní studium denní
Předškolní a mimoškolní pedagogika - čtyřleté maturitní studium denní
Tvorba uměleckého skla - tříleté vyšší odborné studium denní

Praktické sklářské kurzy (pro začátečníky i pokročilé):
Foukání skla
Malba skla
Broušení skla
Umělecké rytí skla
Kresba a design
Tavení skla
Strojní tvarování skla

Střední škola:
učební obory s výučním listem
28-58-H/01 Sklář – Výrobce a zušlechťovatel skla

obory s maturitou
82-51-L/05 Uměleckořemeslné zpracování skla
75-31-M/01 Předškolní a mimoškolní pedagogika

Vyšší odborná škola:
Studium zakončené absolutoriem a získáním titulu Diplomovaný specialista, DiS.
82-41-N/13 Tvorba uměleckého skla


Školní vzdělávací programy pro tříleté učební obory umožňují vzdělávat skláře, kuliče, hranaře, rytce, malíře, formaře a strojníky sklářských strojů a zařízení. Podobně je tomu i u čtyřletého studijního oboru, kde školní vzdělávací programy umožňují zaměřit vzdělání na broušení a vzorování broušeného skla, hutní tvarování skla, malování a leptání skla, rytí skla, umělecké sklenářství a nejnovější studijní obor design skla.
Vzdělávací nabídce odpovídá i materiální vybavení školy pro odbornou výuku praktickou i teoretickou.
Škola má vlastní sklářskou školní huť, jejíž současná kapacita umožňuje tavit několik druhů skloviny a využívat různé druhy tvarovacích technik a technologií. K dispozici je 6 sklářských pánví, tunelová i komorové chladící pece, nahřívací pícky a potřebné sklářské nářadí. U školní hutě je rovněž dílna na výrobu sklářských forem. Školní huť je jedním z nejmodernějších a nejlépe vybavených pracovišť tohoto druhu v regionu.
Pro obory zaměřené na broušení skla jsou k dispozici 2 dílny pro vybrušování skla s 12 stroji, 2 brusičské dílny s horizontálními brusy, pila na řezání skla, pneumatická bruska a 2 zařízení pro pískování skla. Jedna hladinářská a 1 hranařská dílna je vybavená 19 stroji a diapilou.
Rytecká dílna je vybavena ryteckými stroji umožňující práci na klasických kamenech i rytí na mědi, jedním ryteckým strojem na rytí na kameni a dvěma mobilními ryteckými stroji na předvádění. Dále je k dispozici zařízení na rytí ohebnou hřídelí a zařízení na pískování skla.
Pro malování skla jsou k dispozici 2 malířské dílny, 3 vypalovací pece, box na stříkání barev a zařízení pro pískování skla. K dispozici je dílna na tvorbu vitráží. Toto pracoviště bylo ještě rozšířeno o dílnu lehaného a spékaného skla se 2 řezacími stoly a 2 pecemi na výrobu ohýbaného a spékaného skla pro studijní obor zpracování plochého skla.
 

 


Štítky Školy


Sídlo

Wolkerova 316
473 01 Nový Bor