Střední škola řemesel a služeb, Jablonec nad Nisou

Historie školy sahá do 60. let minulého století. Zakladatelem školy byl v roce 1955 národní podnik Bižuterie, pod který pak škola patřila. V této době sídlila v Lučanech nad Nisou, kde se vyučovala pouze teorie, zatímco praktický výcvik probíhal na jednotlivých pracovištích generálního ředitelství jablonecké Bižuterie.

V roce 1989 se odborné učiliště osamostatnilo a vznikl samostatný právní subjekt – státní příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem bylo Ministerstvo průmyslu ČR. Odborné učiliště bižuterní v této době provozovalo svá odborná pracoviště v budově v Podhorské ulici, kde mělo také své zázemí technické a ekonomické oddělení.

Od roku 1989 prošla škola řadou proměn: v roce 1989 byl zkolaudován nový areál a od července 2001 je zřizovatelem školy Liberecký kraj. Postupem doby v souvislosti s optimalizací vzdělávání v Libereckém kraji byla nabídka školy rozšířena o službové obory Kuchař – číšník a Prodavač. V posledních letech probíhá rekonstrukce objektu určeného pro praktickou výuku sklářských a bižuterních řemesel. Vznikne zde Centrum odborného vzdělávání řemesel se zaměřením na sklářství, bižuterní průmysl a zázemí pro odbornou přípravu oboru Zlatník a klenotník. 

Aktuálně škola usiluje o zápis statku „Ruční výroba českého skla“ do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Studijní obory zakončené maturitní zkouškou:

  1. Podnikání
  2. Obchodník

Tříleté studijní obory:

  1. Prodavač
  2. Zlatník a klenotník
  3. Výrobce bižuterie a dekorativních předmětů
  4. Sklář - výrobce a zušlechťovatel skla
  5. Kuchař a čísník

Dvouleté studijní obory:

  1. Bižuterní výroba


Sídlo

Smetanova 66
466 01 Jablonec nad Nisou