Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je jediné svého druhu v ČR. Nabízí největší sbírku bižuterie na světě a největší expozici skla v zemi.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je zřizováno Ministerstvem kultury České republiky a je specializovaným muzeem s celostátní působností v oborech sklářství a bižuterie. Návštěvníkům nabízí to nejlepší z rozsáhlých sbírkových fondů, které čítají na 15 milionů předmětů. Sbírka skla je druhou největší v České republice, kolekce bižuterie pak nemá obdoby dokonce na celém světě, a to zastoupením všech druhů materiálů, technik a technologií.

Ve stálé expozici „Nekonečný příběh bižuterie" můžete vedle zmíněné bižuterie současně obdivovat knoflíky, mince, medaile, autorský šperk či historické šperky, spínadla a oděvní doplňky z unikátní sbírky Jindřicha Waldese. Expozice „Čarovná zahrada - České sklo sedmi století" zaznamenává příběh cesty skla od anonymní číše po autorský solitér a představuje nejen luxusní sklo, ale i předměty denní potřeby, atraktivní výběr skleněných cen a trofejí ze známých soutěží a anket, například cena pro vítěze taneční soutěže STAR DANCE, Zlatý slavík nebo trofeje cyklistické Tour de France. Připravována je stálá expozice skleněných vánočních ozdob (předpokládaný termín otevření v roce 2022).

Hlavní budova muzea byla vystavěna na počátku 20. století v secesním stylu a najdete ji v samotném centru města Jablonce nad Nisou. V roce 2020 byla rozšířena o unikátní přístavbu ve tvaru skleněného broušeného kamene podle návrhu pražského architekta Michala Hlaváčka. Vnější plášť se skládá z 243 skleněných desek o celkové ploše 480 m2, každé jiné velikosti a tvaru, bez jediného pravého úhlu. Realizace přístavby byla oceněna prestižním titulem Stavba roku 2020.

Dále v muzeu můžete navštívit tematické výstavy, odbornou knihovnu, muzejní programy, tvůrčí dílny, prodejnu skleněného a bižuterního zboží.

Ve správě muzea je také tzv. Liščí bouda, poslední dochované stavení sklářské osady Kristiánov nedaleko Bedřichova v Jizerských horách, kterou založila rodina Riedelů v roce 1775. V letních měsících zde muzeum nabízí prohlídku stálé expozice „Sklářská osada Kristiánov“, malý naučný okruh po zaniklých stavbách osady a naučnou stezku spojující významná místa se sklářskou tradicí na trase mezi Kristiánovem a hlavní budovou muzea. Každoročně se zde první sobotu v září koná tradiční Sklářská slavnost.

 

Muzeum skla a bižuterie – jediné na světě!Sídlo

U Muzea 398/ 4
466 01 Jablonec nad Nisou